ZABYTKI-MOST GOTYCKI

MENU

OGÓLNE INFORMACJE

ZABYTKI:

* TWIERDZA KŁODZKA I LABIRYNTY

*KOŚCIÓŁ WNMP

*MURY OBRONNE

*KLASZTOR FRANCISZKANÓW

*PODZIEMNA TRASA TURYSTYCZNA

Jest to zabytek rzadko już dziś spotykany w Europie. Most gotycki jeden z ciekawszych obiektów zabytkowych w Kłodzku, nawiązujący swoim wyglądem do słynnego praskiego mostu Karola. Wiódł ze starego miasta przez odnogę rzeki Nysy Kłodzkiej, zwanej Młynówką lub Kanałem, na tzw. Piasek, sztucznie utworzoną wyspę. Dokładny czas budowy nie został ustalony . Prawdopodobnie na jego miejscu stał już w XIII wieku drewniany, zastąpiony w 1390 roku kamiennym .O czym świadczą detale architektoniczne.
U obu końców mostu stały dawniej bramy mostowe, Górna i Dolna. Górna brama mostowa wybudowana została w końcu XIII wieku. Później była wielokrotnie przebudowywana. Wreszcie z trzypiętrowej o czterospadowym dachu budowli obronnej stała się kamienicą mieszkalną. Drugi koniec mostu zamknięty był dolną bramą, którą wzniesiono przed 1469 r. Obie bramy rozebrano w drugiej połowie XIX w. Most jest wykonany między innymi z kamienia ciosowego . Posiada dwa przyczółki i trzy filary. Dwie skrajne arkady węższe mają wyraźnie widoczny kształt ostrołukowy. Najciekawszy jest filar środkowy. Powyżej cokołu posiada sześć żeber, na którym spoczywa płaski pomost w kształcie niepełnej gwiazdy . Przygotowywany był specjalnie pod budowę kapliczki. Zamierzenia te  nie zostały spełnione. Most poddawano kilkakrotnie remontom, most ma 40 metrów długości i około 4 metrów szerokości, ograniczony jest masywnymi kamiennymi balustradami. Cechą wyróżniającą kłodzki most od innych są figury ustawione na balustradach. Powstały one dzięki fundacjom bogatych mieszczan kłodzkich w okresie od XVI do XVIII wieku.
Od  prawej strony poczynając( strona zachodnia) na balustradzie mostu posąg  św. Wacława w zbroi – z chorągwią w ręce, następnie Pieta – Matka Bolesna  z ciałem Chrystusa  z roku 1655 , dalej figura św. Jana Nepomucena  zbudowany około 1700 roku (według innych źródeł w 1706 roku).

Po stronie wschodniej ( lewej) – posąg św. Franciszka Ksawerego, figura dziękczynna postawiona przez miasto w latach zarazy ( 1714). Obecna ustawiona w 1920 r. jest kopią pierwotnej, wykonanej z piaskowca, która uległa szybkiemu zniszczeniu. Następna rzeźba przedstawia Chrystusa na krzyżu z postacią Marii Magdaleny u jego stóp. Figura ustawiona w 1734 r. w miejscu drewnianego krzyża fundacji Herbersteinów. Poniżej herbu napis mówiący, iż most powstał w 1281 r., a był odnowiony w 1701 r.
Ta pierwsza data nie znajduje potwierdzenia w dokumentach. Zamykająca wschodnią balustradę mostu grupa figur przedstawia Trójcę Świętą i ukoronowanie Najświętszej Marii Panny. Rzeźba jest darem barona F. Fitschena z 1714 r. Jego herb umieszczono na cokole rzeźby. 
    Najstarszy w Polsce gotycki most św. Jana to symbol miasta. Z każdej strony rozciąga się z niego fantastyczny widok na starówkę ze średniowiecznymi murami. Brukowana przeprawa nad Młynówką jest zwana "mostem na jajach". Jak opowiada Piotr Grabiec, znawca Ziemi Kłodzkiej, chłopi z okolicznych wsi mieli obowiązek dostarczać do Kłodzka jaja na czas jej budowy. Przy bramie miasta stały kadzie, do których wbijano białka, mieszane potem z wapnem w zaprawę, a żółtka sprzedawano po halerzu za łyżkę, wzbogacając miejską kasę.

Rybak

Jest to oryginalna latarnia w kształcie "Rybaka". Pierwszy raz pojawiła się na budynku przy placu Grottgera 1 w ok. 1921 roku. Na narożniku naprzeciwko kościoła OO. Franciszkanów usadowił się "Rybak", który przez blisko 17 lat rozświetlał swoją latarnią plac, stanowiąc dla mieszkańców i turystów idealny punkt orientacyjny. Oryginalny kształt latarni był widoczny od strony dworca, jak i od wylotu ulicy Daszyńskiego oraz z mostu św. Jana. "Rybak" gościł również na kartkach pocztowych i dawnych zdjęciach z Kłodzka.

We wrześniu 1938 roku, kiedy to w wyniku katastrofalnej powodzi, porównywalnej z tą z 1997 roku, budynek został poważnie naruszony i konieczny stał się kapitalny remont, "Rybak" zniknął bez śladu. Budynek wyremontowano, dodając mu drugą kondygnację, ale latarnia już się na nim nie pojawiła. Wiele ludzi zapomniało o istniejącym niegdyś na nim "Latarniku".    Pracownia Metaloplastyki Pana Dariusza Tytko z Tarnowskich Gór, podjęła się próby wykonania latarni. Na podstawie dokumentacji fotograficznej oraz rysunków z dużą precyzją odwzorowała detale figury oraz samej lampy dodając przy tym "rybakowi" kolorów i wdzięku.30 maja 2004 roku o godzinie 12:00 został odsłonięty dzięki staraniom "Przyjaciół Kłodzka" i wsparciu pracowników firmy "Zimon" rozświetlając dziś Plac Grottgera, dodając mu uroku i koloru.

Kolumna Maryjna

    Figura wotywna. Jedna z najokazalszych tego typu dzieł. Stoi na rynku obok budynku ratusza. Została ufundowana w latach 1680- 1681 przez jezuitów i proboszcza z Różanki J. I. Pachy’ego , jako wotum po pożarze w 1676 i zarazie w 1680 roku. Jej wykonanie przypisane jest J. A. Bayerhoffowi. Centralną cześć stanowi wysoka, okrągła kolumna z koryncką głowicą,na której stoi figura Matki Boskiej. Ustawiona na kwadratowym, wysokim cokole, wyrastającym z dolnego, również kwadratowego, ale znacznie szerszego cokołu, flankowego. Stoją na nim figury: Archanioła Gabriela, Anioła Stróża, Św. Floriana, i Św. Józefa, a w grocie  w cokole leżąca postać Św. Rozalii. Kolumnę otacza kamienna balustrada, oflankowana na narożach figurami ŚŚ. Karola Boromeusza, Franciszka Ksawerego, Rocha i Sebastiana. W balustradzie jest furtka zamykana kutą kratą, która jest dziełem H. Scholza.

 

*KOŚCIÓŁ CHRYSTUSA KRÓLA

*RATUSZ

*MOST GOTYCKI

WŁADZE

WYKAZ ULIC

 

WSTECZ